0

Sade antep fıstıklı Fitil Lokum 1 Kg

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş
Lokum adı, Arapça “rahat-ul hulküm” sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük, “boğaz rahatlatan” anlamına gelir. Yaklaşık 600 yıldan bu yana Türkiye’de üretilmektedir ve geleneksel tatlılarımız arasındadır. İlk olarak 15. yüzyılda ortaya çıkmış olmasına rağmen, Osmanlı saraylarına girmesi 17. yüzyıl içerisinde gerçekleşmiştir. Yumuşak bir tatlı olmasının nedeni, padişahların, özellikle de I. Abdülhamit’in istekleridir. Nitekim Muhittin Hacı Bekir isimli bir tatlı ustasının I. Abdülhamit’in bu isteği üzerine pekmez yerine rafine şeker kullanarak hazırladığı yumuşak lokum, günümüzdeki Türk lokumunun ilk örneğini oluşturmuştur. Aynı tatlı ustası, Türk lokumunu 18. yüzyılda Avrupa’ya da tanıtmıştır.

Türk lokumu, dünyanın hemen her ülkesinde bilinen, tanınan ve beğenilerek tüketilen enfes bir tatlıdır. Hatta dünyanın çoğu ülkesinde (özellikle de Kuzey Amerika’da) “Turkish Delight” adıyla bilinir. Türk lokumuna Bosna ve Romanya’da “Rahat”, Brezilya’da “Delicia Turca”, Yunanistan’da ise “Loukoumi” denmektedir. Batı mutfaklarında sıklıkla kullanılan jölenin kökeni de, lokuma dayanmaktadır. Balkan ülkelerinin neredeyse tamamında, Türk kahvesi ile birlikte servis edilir.

Türk Lokumunun Faydaları

Kaliteli bir lokum elastik olmalı, ağızda yumuşak ve kaygan bir his bırakmalıdır. Türk lokumunun faydalarını şöyle belirtmek mümkündür:
  • Lokum, bir enerji deposudur. Çok kısa bir süre içerisinde yakılarak enerjiye dönüşür.
  • Lokum, çeşitli böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir tatlıdır. Nitekim doktorlar özellikle vanilyalı ve kakaolu lokum tüketilmesini önermektedir.
  • Anadolu köylerinde halen yaraları iyileştirmek için lokumdan faydalanılır.
  • Proteinli gıda tüketmekten dolayı vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.
  • Geleneksel tariflere sadık kalınarak hazırlanan Ufresh lokum çeşitleri, damağınızda unutulmaz bir lezzet bırakacaktır. Klasik lokum çeşitlerimizin yanı sıra; fitil lokumu, kral lokumu ve muska lokum gibi Ufresh’e özel çeşitlerimiz de mevcuttur. 
Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 17:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.
 
Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.